Odpověď Lékařů bez hranic

25. 08. 2019 12:13:18
Lékaři bez hranic odpověděli na mesengeru, pak mě ale znovu zablokovali, reaguji tedy tímto dalším článkem na blogu iDnes.

Dobrý den, paní Jirásková,

jak už vám odpověděl vedoucí komunikací naší české kanceláře, Tomáš Bendl, opakovaně jste porušila pravidla diskuse na profilech Lékařů bez hranic, která jsou jasně definována zde: http://bit.ly/pravidla_diskuze, proto byl váš účet byl zablokován. Odpovědi na relevantní dotazy jsme poskytli, nevzala jste je však v potaz a dále zveřejňovala množství zavádějících či lživých informací týkající se především naší činnosti ve Středozemním moři. Vaše jednání bylo tedy v rozporu s pravidly o trollingu a spammingu.

K vašemu otevřenému dopisu, který jste zveřejnila na svém blogu na Idnes.cz:

Ptáte se: Proč sem dovážíte zdravé ekonomické migranty, když jste Lékaři bez hranic, ne Taxikáři bez hranic? A pakliže jsou tedy nemocní – proč sem přivážíte nemocné lidi a riskujete epidemie, když jak říkáte – vlády a politici nezajišťují dostatečně jejich následnou péči a integraci?

Opakovaně přitom veřejně uvádíme a vysvětlujeme důvody, kvůli kterým jsme se do Středomoří vrátili. Umírají tam lidé a my se na to nemůžeme dívat z břehů. Informujeme také o tom, kam a proč můžeme zachráněné odvést v souladu s mezinárodním právem. Mimojiné například zde: lekaribezhranic.cz/stredozemi

Mrzí nás, že vzbuzujete ve společnosti strach z epidemií a vyvoláváte představu, že porušujeme zákony. Také mluvíte o ekonomických migrantech, přestože mezi zachráněnými jsou lidé, kteří opravdu utíkají před násilím. Druhou otázkou implikujete, že do Evropy zavážíme epidemie, i když se nic takového neděje. Zdravotní potíže, které mají lidé na lodi, jsou především způsobené násilím, kterému lidé čelili v Libyi. Žádné epidemie infekčních nemocí do Evropy nepřivážíme. Jak nedávno uvedla Světová zdravotnická organizace, riziko šíření infekčních nemocí spojené s migrací do Evropy je jen velmi malé. Více zde: http://bit.ly/who_eu_zprava

V neposlední řadě uvádíte, že blokace na sociálních sítích může vést k fyzické likvidaci, čímž, doufáme, nechcete implikovat, že Lékaři bez hranic by někoho fyzicky likvidovali. Protože takové obvinění by bylo velmi závažné.

Primárním úkolem naší práce je poskytovat krizovou lékařskou péči a přinášet svědectví z míst, kde působíme. Vždy jsme připraveni naši činnost vysvětlovat široké veřejnosti. Nemůžeme ale donekonečna vyvracet stejná, neustále se opakující obvinění, která se často zakládají na lžích, polopravdách nebo neopodstatněných populistických výkřicích. Jako zdravotnická organizace musíme své kapacity využívat primárně pro dobro druhých.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dobrý den,

velmi mě těší, že reagujete a za vaši odpověď zcela upřímně děkuji.

Píšete, že jste mě zablokovali z důvodu porušení diskuze, ja si ale žádného porušení skutečně nejsem vědoma, ani po pročtení vámi stanovených pravidel. Ráda bych uvedla, že jsem pouze reagovala na vaše příspěvky a ptala se. Žádné lži jsem nešířila.

Umírají tam lidé a vy se na to nemůžete dívat – a na to, jak tu potom živoří se dívat můžete? Není na zvážení, zda by skutečně nebylo lepší vyvinout větší úsilí na to, aby se jim pomáhalo v zemích jejich původu? Nenabízí se tedy otázka, zda opravdu není vaší vinou, že nové čluny s migranty vyplouvají znovu a znovu, protože vědí, že pro ně opět přijedete? Co si o tom myslíte?

Nelíbí se vám, že upozorňuji na fakt, že většina zachráněných, jsou ekonomičtí migranti a že jsou to muži. Na tom, ale také není nic nepravdivého, sami to potvrzujete. A je to vidět na záznamech z vašich záchranných akcí. To, že jsou mezi zahráněnými i lidé utíkající před násilím, já nikde nepopírám. Je mi ale divné a velmi se mi nelíbí, že těm nejzranitelnějším z nás – ženám s dětmi, se nepomáhá, ti v tom pekle zůstávají.

Mnoho lidí vám píše, že přispělo nemalou finanční částkou na to, abyste pomohli potřebným v oblastech s nedostatečnou lékařskou péčí, ale to co děláte ve středozemním moři , se jim nelíbí, na to by vživotě nepřispěli. Jak se stavíte k těmto reakcím?

Píšete, že vzbuzuji ve společnosti strach z epidiemií kvůli přivážení migrantů, zároveň, ale píšete, že Světová zdravotnická organizace vydala stanovisko, že riziko epidemie je malé. Riziko epidemie existuje. V čem tedy lžu nebo píši nepravdy?

A na závěr dotaz, na který mi odpovídáte vlastně zde v messengeru – Všimli jste si, že za stejnou činnost, jako je ta vaše, sedí ve Francii ve vězení dva čeští řidiči kamionu? Těm navíc migranti vlezli do přívěsu násiílím, i tak jsou ale odsouzeni. Vy je přivážíte zcela veřejně a vědomě a žádný postih vám nehrozí. Neuvažujete tedy, že byste těmto řidičům ve vězení pomohli?

Děkuji s pozdravem

Jordanka Jirásková

Autor: Jordanka Jirásková | neděle 25.8.2019 12:13 | karma článku: 48.42 | přečteno: 11299x

Další články blogera

Jordanka Jirásková

Dopis Lékařům bez hranic

Po několika blokacích a smazání mých příspěvků na Twitteru a Facebooku, mi nezbylo, než se Lékařů bez hranic zeptat otevřeným dopisem.

24.8.2019 v 12:09 | Karma článku: 46.73 | Přečteno: 6116 | Diskuse

Jordanka Jirásková

Nejdrsnější policejní zákroky a dětské ruce v poutech, to je Norsko

Na internetu se objevilo video, jak policie opakovaně odvádí v poutech a bosého 14letého chlapce. Není to video ze Sýrie, ani z Ruska. Záběry natočila matka a sourozenci dítěte, v norském Stavangeru.

15.8.2019 v 7:52 | Karma článku: 47.61 | Přečteno: 16086 | Diskuse

Jordanka Jirásková

Kde byli čeští konzulové během soudu s Jiřím Saganem a co pro něj dělá ministr Petříček?!

Zatímco krásná, mladá blondýnka, Tereza Hlůšková, která vědomě pašovala devět kilo heroinu přes Pakistán, má veškerou péči a pomoc konzulátu, s prokazatelně nevinným, Jiřím Saganem se ve Francii zachází, jako s dobytkem.

21.3.2019 v 9:29 | Karma článku: 46.57 | Přečteno: 8515 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jaroslav Babel

Léto roku devatenáctého (24.)

Vše dopadlo podle plánů a po měsíci skutečně pokračuji v dovolené, a tedy i ve vyprávění. Druhá letní cesta roku devatenáctého se (možná zcela výjimečně) obešla bez bloudění, navíc se odehrála částečně na nových místech.

19.9.2019 v 19:09 | Karma článku: 5.15 | Přečteno: 151 | Diskuse

Klára Tůmová

Neboj, my jsme namakaný!

Pojeď do Jeseníků, říkali. Budeme chodit jak divý, říkali. A tak po mnohých změnách programu a seznamu zúčastněných den D nastal za intenzivního přání, aby shora nic nepadalo.

19.9.2019 v 17:24 | Karma článku: 15.25 | Přečteno: 448 | Diskuse

Petr Havránek

Pohoří Totes Gebirge.

Oblast Totes Gebirge láká milovníky hor všech podob-trekaře, ferratisty i skalní lezce. Můžete se jen tak toulat po vápencových pláních, nebo propotit triko při výstupu na některou z horských chat či vrcholků masivu.

19.9.2019 v 7:00 | Karma článku: 10.29 | Přečteno: 301 | Diskuse

Ladislav Kratochvíl

V koordinaci prací je Česká republika světová velmoc

Kdyby mi někdo říkal, že meziměstský autobus jede 50 kilometrovou trasu hodinu a půl, nevěřil bych mu, dokud jsem to nezažil sám.

18.9.2019 v 7:28 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 709 | Diskuse

Aleš Gill

Když v New Yorku prší

Město, které nikdy nespí, říkali. City of Dreams, říkali. Fun City. Ale co dělat v takovém městě, když je ráno, všechno je zavřené, snídani máte za sebou, kafe nepijete, do oběda daleko, a leje jako z konve?

17.9.2019 v 8:04 | Karma článku: 12.36 | Přečteno: 561 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4606

Fanatička do cestování, jídla, piva a všeho krásného na světě, se silným smyslem pro svobodu a skutečnou demokracii.

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz