Zaorálek a Sobotka jsou v otázce odebraných dětí zjevně větším problémem než Norové

26. 01. 2016 10:58:01
Díky návrhu česko-norské smlouvy je tu reálná šance dostat neoprávněně odebrané děti z Norska. Největší překážku ale v současné chvíli nepředstavují norské orgány, nýbrž česká vláda.

Děsivá čísla z norských průzkumů - Každý den 4 násilně odebrané děti rodičům. Každý týden 2 děti, které zemřou v "dokonalé" péči pěstounů.

Jak dostat české děti z norského pekla? Otázka, kterou si pokládáme už dva roky, sama Eva Michaláková o ně bojuje už ale celkem 5 let.

Když vám neprávem seberou děti, je to zoufalství, vaší jedinou nadějí je české občanství a české orgány. Co ale dělat, když vám příslušné úřady místo pomoci hází klacky pod nohy?

Petr Mach proto společně s Tomášem Grygarem navrhli smlouvu, která by mohla vlekoucí se trápení konečně ukončit. K naší velké radosti je smlouvě nakloněn sám prezident a hodlá ji realizovat. Jak se ale předpokládalo, bohužel se naplnily obavy z toho, že větší překážkou než norské úřady a vláda, budou čeští ministři, kteří jsou plně kompetentní v případu zasáhnout.

(smlouva je k přečtení zde)

Zaorálkovi například vadí, že smlouva není v souladu s dohodami OSN. To, že ale OSN o situaci v Norsku ví a léta ji ignoruje, ministrovi zahraničních věcí zjevně nevadí.

"Znamenalo by to, že bychom museli vystoupit ze smluv, které jsme uzavřeli s OSN a z řady dalších. Těžko bych si dovedl představit, že bychom prováděli extradici vůči dětem, extradici takového typu, která se používá vůči zločincům. Děti nejsou zločinci, vůči nim nemůžeme používat takové metody,“

Sobotka zase tvrdí: „Pro uzavření mezinárodní smlouvy je rozhodující souhlas obou stran a proces sjednávání mezinárodní smlouvy v tak komplikovaných případech včetně její ratifikace vyžaduje minimálně několik let.V tuto chvíli si proto nedokáži představit, jak by předložení návrhu jakékoliv mezinárodní smlouvy mohlo napomoci řešení aktuálních konzulárních případů a rozdílných názorů, které s Norskem na některé otázky máme,“

Jinými slovy, premiér Sobotka si nedokáže představit, že by ve věci odebraných dětí v Norsku musel konečně reálně zasáhnout.

Mezi politky, kterým jsou neoprávněně odebrané děti lhostejné ale není sám. Česká vládá zatím nevykázala žádnou větší činnost než sérii výmluv.

Zde je stručný souhrn lží, výmluv a alibistických řečí

1. Lež:

Například ministryně Marksová a Zdeněk Kapitán minulý týden tvrdili, že maminka devítiměsíční holčičky z nově objeveného případu jejich pomoc odmítla.

Pravda je taková, že matka nic neodmítla, jen nabídka přišla dost pozdě. 12.11. přišli pracovníci Barnevernu k rodičům, nečekaně odebrali miminko, a krátce poté se rodiče obrátili na pana Kapitána z UMPOD. Zhruba kolem 20.11. krajská komise v Norsku potvrdila odebrání a teprve 30.11. přišla odpověď z UMPOD navíc s údajně velmi nesrozumitelnou nabídkou.

Ministryně Marksová-Tominová si buď není schopná za celou dobu své funkce obstarat veškeré informace, nebo záměrně lže a vlekoucí se případ ještě více komplikuje. Na jednání v Poslanecké sněmovně na interpelaci Jitky Chalánkové, která se dlouhodobě o případ odebraných bratrů zabývá, totiž odpvěděla loni v září hned několika dalšími nesmysly:

2. Lež: „Aktivity českého státu jsou nadstandardní.“

Pravda: Česko se případu začalo věnovat až po třech letech od odebrání chlapců. Přestože rodina Evy Michalákové se na české orgány obrátila okamžitě. Kompetentní ministři si nejsou schopni obstarat ani snadno dostupné informace, které jsou o případu k dispozici a své úsilí zatím vynakládají pouze na výmluvy.

3. Lež: „Příbuzní Evy Michalákové dosud nepodali v Norsku žádost o svěření Denise a Davida do své péče, čímž komplikují úsilí naší diplomacie.“

Pravda: Již loni v březnu vysvětlilo norské ředitelství pro rodinu (BufDir) podřízenému ministryně Marksové řediteli Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí v Brně, Zdeňku Kapitánovi, že takovou žádost mohou podle norského zákona podat pouze lidé s trvalým pobytem v Norsku, čili nikoliv dědeček dětí pan Jiří Pavelka nebo manželé Sovkovi, kteří mají trvalé bydliště v České republice. Zdeněk Kapitán navíc dostal tuto informaci už v únoru lonského roku. Informace je obsažena i ve zprávě z jednání ředitele ÚMPODu v Norsku, které proběhlo v březnu a už tehdy ho dostala na stůl i ministryně Marksová.

Prohlásil tehdy, že doposud neměl možnost do soudních spisů nahlédnout. Což podle Evy Michalákové ale není pravdou, již měsíc před jednáním sněmovny jim náhled povolila a neměla s tím problém ani kdykoliv předtím, ale po celé čtyři roky náhled do spisu nikdo nepožadoval.

Mimo jiné se tehdy ministr Zaorálek zmínil, že někdy v dubnu přišel dopis z Norska o tom, že norský sociální úřad podnikl kroky k předání k adopci mladšího Davida. O tomto faktu se nikdo neobtěžoval informovat jak samotnou matku dětí, tak ani její právní zástupce.

A zde další Sobotkův alibismus

Zástupci Evy Michalákové se v srpnu prostřednictvím dopisu dožadovali od premiéra informací či kontaktu se starším Denisem a zároveň také upřesnění několika faktů s ohledem na skutečnost, že chlapci jsou stále občany České republiky a jejich matka nemá trvalý pobyt v Norsku, ale v Hodoníně. Tím hlavním byl ale dotaz na další strategii a postupy vlády.

Na dopis petičního výboru z 11.srpna 2015, premiér Sobotka odpověděl, že v případě neúspěchu řízení před Krajskou komisí se Česká republika připojí k případné další stížnosti paní Michalákové ke štrasburskému soudu. Což v praxi znamená, Eva Michaláková bude muset nejdříve opět vyčerpat všechny norské opravné prostředky, tj. sama stížnost do Štrasburku bude aktuální nejdříve za rok, spíše za dva a výsledkem řízení ve Štrasburku bude maximálně odsouzení Norska k náhradě škody.

"Paní Michaláková však nechce z této kauzy vytřískat peníze, chce zpět své děti." dodal tehdy Pavel Hasenkopf, člen petičního výboru.

Autor: Jordanka Jirásková | úterý 26.1.2016 10:58 | karma článku: 33.39 | přečteno: 1260x

Další články blogera

Jordanka Jirásková

Ministr zahraničí opět k ničemu! Nevinný český řidič vyfasoval od francouzů 2 roky.

Za co se jiným dostává chvála, úcta a vyznamenání, český řidič kamionu Jiří Sagan dostal dva roky vězení. Ministře Petříčku, odstupte ze své funkce!

2.2.2019 v 16:12 | Karma článku: 44.42 | Přečteno: 3591 | Diskuse

Jordanka Jirásková

Mám 30 denní BAN za rasismus

„Negr“, „cikán“, „černoch“, „muslim“... Tohle je jen několik klíčových slov, za které vás na facebooku může čekat blokace a ve finále třeba i úplné smazání profilu. A přitom je uplně jedno, v jakém smyslu slova to napíšete.

8.1.2019 v 7:52 | Karma článku: 42.09 | Přečteno: 2915 | Diskuse

Jordanka Jirásková

(NE)svoboda slova na Facebooku - případ č. 10212384290790160 – „cikánka“

Facebook je velmi vlivným celosvětovým komunikačním prostředkem. Spravedlnost a nestrannost na něm, ale nečekejte. Za pár let bude možná existovat jen "svět podle Zuckerberga".

12.9.2018 v 12:22 | Karma článku: 39.34 | Přečteno: 2473 | Diskuse

Jordanka Jirásková

Italské kuriozity na cestě do Řecka

Jak jsme jeli lodí z Itálie na řeckou Lefkádu aneb jak se dělá v Itálii byznys a o vymoženostech, které k nám ze Západu ještě nedorazily.

1.8.2018 v 12:42 | Karma článku: 33.48 | Přečteno: 1696 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Luděk Kratochvíl

Sovětsko-japonské poměřování svalů II. - Nomonchan/Chalchyn-gol 1939

Po několikaměsíčním relativním klidu byl japonskou stranou vybrán druhý zkušební prostor - sporné území u řeky Chalchyn-gol pod horou Nomonchan-burd-obó v oblasti Barga s příhodnějšími logistickými podmínkami pro japonské jednotky

21.2.2019 v 14:55 | Karma článku: 9.69 | Přečteno: 100 | Diskuse

František Skopal

Kult nahoty a lidská civilizace!

Náš svět podléhá kultu nahoty! Tělesné odhalování různého stupně lze vidět všude, kde se jen podíváme: na ulicích, na koupalištích, ve společnosti, ale také ve filmech, v časopisech, na internetu, a tak dále, a tak dále.

21.2.2019 v 14:30 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 268 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Jezte polské hovězí se salmonelou a nereptejte, aneb svět se zbláznil

Neotravujete nás s vašimi nápady kontrolovat naše hovězí maso, stejně na nás jenom žárlíte, protože nestačíte na naši polskou konkurenci, a bacha, jestli nedáte pokoj, budeme kontrolovat vaše pivo...

21.2.2019 v 14:00 | Karma článku: 17.78 | Přečteno: 414 | Diskuse

René Melichar

Obyčejný den aneb Majestas moje žena

Za důkaz, že je ráno a že ještě nejsem ve svém pokročilém středním věku po smrti, i když si naše dcera drze myslí něco úplně jiného (stejně jako já jsem v jejích sedmnácti letech uvažoval o pětačtyřicátnících),

21.2.2019 v 9:05 | Karma článku: 16.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Helena Vlachová

Třetí pohlaví

Tak se mi nějak zdá, že ten okolní svět hloupne čím dál tím víc. Vždy jsem si totiž myslela, že existují pohlaví dvě. Mužské a ženské. Jenže někomu toto nestačí a chce nám tu podsouvat jakési třetí.

21.2.2019 v 8:49 | Karma článku: 26.68 | Přečteno: 627 | Diskuse
Počet článků 30 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3749

Předsedkyně sexistického, antifeministického hnutí "Žena patří k plotně" a budoucí organizátorka první Hetero Prague Pride

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz